INFORMATION

Updated:
Version:
1.2
Size:
138.8 MB
Category:
Family Game
Required:
iOS
Rating:
Publish:
2017-08-31
Price:
Free
Developer:

Alif Baa Runner Game SCREENSHOT

【图】Alif Baa Runner(截图1)【图】Alif Baa Runner(截图2)【图】Alif Baa Runner(截图3)

Alif Baa Runner Game DESCRIPTION

It is very easy to learn Arabic alphabet
Play game and learn Arabic alphabet.
If you want to learn Arabic alphabet and it is hard for you, you can use this game.

Content;
It has two section.
Firstly you will learn only Arabic alphabet.
Secondly you will learn Arabic alphabet with first rule.
If this game will demand from users. We will add new sections for the users.

SIMILAR to Alif Baa Runner Game

TRT Çocuk'un sevilen çizgi dizilerinden Elif'in Düşleri artık parmaklarınızın ucunda! Elif, dedesine yardım etmek için, marketin meyve-sebze tezgahını işletiyor. Çocuklar, Elif'le birlikte sağlıklı yiyecekleri, yiyeceklerin besin değerlerini ve neye yaradıklarını öğreniyor. Hem insanlara yardımcı olan hem..
TRT Çocuk'un sevilen çizgi dizilerinden Elif'in Düşleri artık parmaklarınızın ucunda! Elif, dedesine yardım etmek için, marketin meyve-sebze tezgahını işletiyor. Çocuklar, Elif'le birlikte sağlıklı yiyecekleri, yiyeceklerin besin değerlerini ve neye yaradıklarını öğreniyor. Hem insanlara yardımcı olan hem de hem de bilgilerini pekiştiren çocukların tek yapması gereken, sırayla gelen müşterilere, müşterilerin istediği sağlıklı yiyecekleri doğru bir şekilde vermek. Ayrıca çocuklar, Elif'in sesinden, yiyeceklerin besin değerleri, içerdiği vitaminler, mineraller hakkında bilgi sahibi olurken, istedikleri zaman, bu faydalı bilgileri tekrar tekrar dinleyebiliyor. KAZANIMLAR Sağlıklı beslenme alışkanlığı El-göz koordinasyonu Meyve-sebze bilgisi Görsel dikkat becerisi Akıl yürütme 6 YAŞ VE ÜZERİ ÇOCUKLAR İÇİN Elif'in Düşleri, 6 yaş üzeri çocuklara, sağlıklı besinler hakkında bilgi verme, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma, çocukların muhakeme yeteneğini geliştirme ve görsel dikkat becerilerini geliştirme amacıyla hazırlanmış bir oyundur. Eğlenceli ve eğitici oyun. Çocuk psikologları ve öğretmenler ile birlikte geliştirildi. Muhakeme yeteneklerini ve düşünme becerilerini geliştirme amacıyla tasarlandı. Kolay oynanabilir ve çocuklara uygun olarak tasarlanmış ekranlar. Reklamsız ve çocuklar için güvenli içerik. AİLELER İÇİN ELİF'İN DÜŞLERİ Çocukların aileleri ile birlikte kaliteli, eğlenceli ve eğitici zaman geçirebilmeleri için tasarlanmıştır. Bu sebeple çocuğunuzla birlikte oynamanız tavsiye..
Bizim tatlımı tatlı sevimlimi sevimli karakterlerimiz Müge ve Mine kardeşler anne ve babaları ile oyunlar oynamak istiyorlarJale Hanım ve Galip Bey eğer onlara evdeki işlerde yardım ederlerse onlarla oyun oynayabileceklerini söylüyorlar. Hadi bu heyecanlı yardımlaşma oyununda..
Bizim tatlımı tatlı sevimlimi sevimli karakterlerimiz Müge ve Mine kardeşler anne ve babaları ile oyunlar oynamak istiyorlarJale Hanım ve Galip Bey eğer onlara evdeki işlerde yardım ederlerse onlarla oyun oynayabileceklerini söylüyorlar. Hadi bu heyecanlı yardımlaşma oyununda sende onlara katıl ve beraber eğlenirken öğrenin. Kazanımlar • Üretme • Yönerge takip • Kavram kazanımı • El-Göz koordinasyonu • Parça-Bütün İlişkisi, • İşlev Bilme • Kişisel Bakım • Yardımlaşma, 2 yaş ve üzeri çocuklara Aile Sevgisi, Parça-Bütün İlişkisi, Yardımlaşma, Tasarlama ve Üretme ve Bilişsel Beceriler kazandırmak ve gelişimlerine katkıda bulunmak için tasarlanmış olan bu oyun sizde indirin ve çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunun. Müge ve Mine ile sende oyun oynamak istiyorsan hadi sende bu oyunu indir.
SALE! Free to Download during Ramazan and Eid season! Download now and enjoy Muslim World! Muslim World is an entertainment Islamic App for children. It has handpicked videos of children giving azaan, reciting names of Allah..
SALE! Free to Download during Ramazan and Eid season! Download now and enjoy Muslim World! Muslim World is an entertainment Islamic App for children. It has handpicked videos of children giving azaan, reciting names of Allah and reciting Quran plus Dua. The app is beneficial in Ramadhan and all year around. We provide healthy entertainment for Muslim Kids and Youth. Your feedback as a parent is important to us. If you suggestions and ideas how we can improve the app, kindly email us.
LISTEN & COLOR: FUN WITH ARABIC NO MESS, DIGITAL COLORING BOOK DESIGNED FOR KIDS, AGES 4+ This innovative app turns your iPhone & iPad into a no-mess, cute, and fun digital coloring book for your kids...
LISTEN & COLOR: FUN WITH ARABIC NO MESS, DIGITAL COLORING BOOK DESIGNED FOR KIDS, AGES 4+ This innovative app turns your iPhone & iPad into a no-mess, cute, and fun digital coloring book for your kids. Kids use their fingers to paint. No need to buy expensive and messy markers, water colors, pencils, or crayons. Finger painting helps to boost concentration, eye-hand coordination, and creative thinking in children. Best of all, you can erase and recolor as many times as you want. SPEND QUALITY TIME WITH YOUR KIDS This App prompts kids to engage with the Arabic script in a creative, interesting, and fun way. Kid’s finger paint drawings depicting, for example, the Arabic letter ‘Jeem’ and the picture of a camel. As they paint, they hear the accompanying spoken comments that explain how to pronounce ‘jeem’ and that in Arabic a camel is called ‘jamal’. By both, listening and painting, your kids will learn Arabic faster. This child-safe app provides the perfect opportunity for parent-child bonding. Try it out for FREE. You will be glad you did! FEATURES *..
The Story of Yusuf
Quran Stories with HudHud – The Story of Yusuf is the first in a series of amazing new apps. Available now for iPhone, iPad, and iPod touch, the Quran Stories with HudHud- The Story of Yusuf is completely free! Through interactive adventures and beautiful animations, children explore the amazing stories of the Quran. Quran Stories with HudHud is a delight-filled experience designed to encourage children to return again and again. It’s the beginning of a lifelong love of the word of Allah. • Easy, kid-friendly navigation • Colourful illustrations • Engaging Story narration by HudHud • Touch-activated animations • Engaging, interactive content that brings the Quran to life • Fun facts and activities designed to help kids remember what they learn Universal Tarbiyah Web Site: https://www.universaltarbiyah.com CONNECT WITH Universal Tarbiyah • Like us on Facebook: http://facebook.com/universaltarbiyah • Follow us on Instagram: http:// https://instagram.com/universaltarbiyah YOUR PRIVACY *We do not sell any personal information you provide us, nor will we share it without your consent. You can read our privacy policy at https://www.universaltarbiyah.com/privacy-policy
Islamic Questions and Answers
Islamic questions and answers. Test your knowledge of Allah, Muhammad and Qur’an! See how well you know the facts about one of the largest religions in the world, about fasting in Ramadan, The Pillars of Islam, The Hajj (pilgrimage to Mecca) and much more! Practice them everyday to understand more about Islamic.
Kral Şakir ile maceraya hazır mısın? ••• Korsanlar Diyarı'nda ilerleyip Altın Top'u ele geçirmek için sana ihtiyacımız var. Azılı korsanları geçip Altın Adası'na ulaşmamız gerekiyor. Bunu ancak birlikte çalışırsak başarabiliriz. Haydi. Seni bekliyoruz. •••
Kral Şakir ile maceraya hazır mısın? ••• Korsanlar Diyarı'nda ilerleyip Altın Top'u ele geçirmek için sana ihtiyacımız var. Azılı korsanları geçip Altın Adası'na ulaşmamız gerekiyor. Bunu ancak birlikte çalışırsak başarabiliriz. Haydi. Seni bekliyoruz. •••
Lovely Quran Inspired Stories
Easily understandable, visually impressive and interactivesuitable for all ages! Dive into a beautifully handcrafted stage play which tells stories and tales inspired by the Quranbased on authentic & approved sources. Key Features - Beautifully handcrafted characters and scenes - Child-friendly and engaging narration - Be part of the story by performing simple tasks - Based solely on teachings of the Holy Quran and authentic Hadith (Prophetic tradition) - Fully narrated by professional voice actors! - Instantly switch between 7 languages from within the app Our "Muslim Tales" Series was created to the best of our Islamic belief and knowledge and according to the Holy Quran and authentic traditions of the Prophet Muhammad(s.). (c) Bigitec Studio | All Rights Reserved. Terms of Use: http://bigitec.com/terms_of_use.php?lang=en
Arabic alphabets learning with writing and listening lessons, matching and arranging letters
Arabic alphabets learning with writing and listening lessons, matching and arranging letters
Afacanlara Türk Alfabe'sini öğretmek için en eğlenceli yol. Akılda kalıcı resimlerle ve anlatım yardımıyla Türk dilinin 29 harfini öğrenmek için oyun ortamında bir eğitim sağlayan uygulamadır. Uygulama sayesinde alfabeyi öğrenmek inanılmaz kolay ve eğlenceli olacak. Eğitimi..
Afacanlara Türk Alfabe'sini öğretmek için en eğlenceli yol. Akılda kalıcı resimlerle ve anlatım yardımıyla Türk dilinin 29 harfini öğrenmek için oyun ortamında bir eğitim sağlayan uygulamadır. Uygulama sayesinde alfabeyi öğrenmek inanılmaz kolay ve eğlenceli olacak. Eğitimi daha çekici hale getirmek için müzik ve anlatım mevcuttur; böylece alfabe sizlere daha yakın olur. Ana özellikleri: - Etkileşim ile büyük ve küçük harfleri öğrenmek. - 29 farklı nesne ile harfleri eşleyerek bu nesnelerin bu harflerle başladığını öğretmek. - Eşleştirme kartları ile harf öğretimi - Kendi ismini yazmayı öğreten oyun. Bu alfabeye bayılacaksınız
Wordscapes
Exercise your brain with this game. you will enjoy and happy when you play. Easy Connect word game without internet connection.
Easy Alif Baa
You can learn Easy Arabic alphabet with this app -Recognize the Arabic letters -play game and learn
Günlük ve aylık namaz vakitlerini diyanet'e göre gösterir Dini günlerin yıllık listesi oluşturulmuştur.
Günlük ve aylık namaz vakitlerini diyanet'e göre gösterir Dini günlerin yıllık listesi oluşturulmuştur.
Mind Game
Alif Baa Mind-Memory Game; You will learn the Arabic alphabet easily There are 9 levels for every section Learn Arabic words with voice
Uzmanlar,dil öğrenmede görsel ve işitsel hafızanın beraber kullanımı sırasında hafızadaki beyin sarayında daha uzun süre boyunca kaldıkları konusunda görüşlerini belirtiyorlar. Bizde bu bağlamda temel kelimelerin hem görsel, hemde işitsel öğreneminin sağlanması amacıyla, bu programı geliştirdik. Uygulamada,..
Uzmanlar,dil öğrenmede görsel ve işitsel hafızanın beraber kullanımı sırasında hafızadaki beyin sarayında daha uzun süre boyunca kaldıkları konusunda görüşlerini belirtiyorlar. Bizde bu bağlamda temel kelimelerin hem görsel, hemde işitsel öğreneminin sağlanması amacıyla, bu programı geliştirdik. Uygulamada, kelimenin üzerine tıklandığında hem sesini duyabiliyor, hem de görselini görerek hafızanızda uzun süreli tutulabiliyor. Uygulamadaki temel özellikler: * Kelime grupları * Kelime resimleri * Kelime sesleri Uygulama ses ve resim dosyalarına erişiminde internet bağlantısı kullanmadığından her ortamda uygulamanıza erişim sağlayabilirsiniz.
It is very easy to learn Arabic alphabet Play game and learn Arabic alphabet. If you want to learn Arabic alphabet and it is hard for you, you can use this game. Content; It has two..
It is very easy to learn Arabic alphabet Play game and learn Arabic alphabet. If you want to learn Arabic alphabet and it is hard for you, you can use this game. Content; It has two section. Firstly you will learn only Arabic alphabet. Secondly you will learn Arabic alphabet with first rule. If this game will demand from users. We will add new sections for the users.
Islamic Puzzle Game
Alif Baa Jigsaw Puzzle game is easy and useful app for gamer. You will learn arabic alphabet easily.
Islamic Puzzle Hadith Collect
This game's aim is to learn Prophet Muhammad's (s.a.w) words with playing the game. There are 3 hard levels and 10 sections. Play and Learn
Animals Voices
You will recognize animals with this gameYou can play

Alif Baa Runner Game DOWNLOAD

App StoreOfficial Website